Rok 2024 był wyjątkowo aktywny dla polskiej policji w zakresie współpracy międzynarodowej, szczególnie w kontekście poszukiwań osób zaginionych oraz przestępców. Dzięki użyciu narzędzi takich jak Czerwona Nota Interpol i Europejskie Nakazy Aresztowania, przeprowadzono tysiące poszukiwań, które zaowocowały wieloma zatrzymaniami za granicą. Eksperci podkreślają, że skuteczność tych działań jest wynikiem zaawansowanej koordynacji z zagranicznymi służbami policyjnymi.
W ubiegłym roku policja wszczęła blisko 1800 poszukiwań z wykorzystaniem Europejskiego Nakazu Aresztowania, co skutkowało zatrzymaniem 1125 osób. Użycie Czerwonej Noty Interpol miało miejsce w 60 przypadkach, a Czerwonej Dyfuzji w aż 970. Przykłady skutecznych akcji można mnożyć, jak chociażby zatrzymanie sprawcy śmiertelnego wypadku drogowego w Warszawie, dzięki szybkiemu wprowadzeniu informacji do bazy Systemu Informacyjnego Schengen.
Polska policja nie tylko skutecznie wykonuje swoich obowiązków w kraju, ale również aktywnie uczestniczy w międzynarodowych misjach. W maju i czerwcu 2024 roku pięciu funkcjonariuszy zostało oddelegowanych do misji cwialanej Unii Europejskiej w Armenii, co świadczy o rosnącej roli Polski na międzynarodowej scenie. W Kosowie natomiast trwa współpraca mająca na celu wspieranie lokalnych służb w zakresie praworządności, co również wpisuje się w strategię ogólną rozwoju międzynarodowej współpracy policyjnej.
Oprócz działań związanych z poszukiwaniem osób, Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP także kładzie nacisk na koordynację w zakresie odzyskiwania utraconego mienia. Dzięki odpowiednim technologiom i wymianie informacji, działania te nabierają na sile i efektywności. W 2024 roku wdrożono również nowe inicjatywy, takie jak przystąpienie do projektu I-FORCE, który ma na celu wymianę wiedzy dotyczącej działalności przestępczej w krajach sąsiadujących z Polską.
Źródło: Policja Wadowice
Oceń: Intensywna współpraca międzynarodowa polskiej policji w 2024 roku
Zobacz Także