Andrzej Muszala, urodzony 2 lutego 1963 roku w Andrychowie, jest prominentnym polskim duchownym rzymskokatolickim związanym z archidiecezją krakowską. Jego osiągnięcia w dziedzinie teologii są niezwykle znaczące, bowiem posiada stopień profesora doktora habilitowanego nauk teologicznych.
Obecnie wykłada na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie angażuje się w edukację parametrów teologicznych oraz bioetycznych , co czyni go ważną postacią w środowisku akademickim.
Życiorys
Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Andrychowie, Andrzej Muszala podjął swoje pierwsze kroki w życiu duchowym, wstępując w 1982 roku do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Po ukończeniu pierwszego roku, zdecydował się na przerwę w formacji seminaryjnej, przez co najmniej rok pracując jako sanitariusz na bloku operacyjnym V Szpitala Wojskowego w Krakowie. W kolejnym roku akademickim (1984/5) rozpoczął studia medyczne w ówczesnej Akademii Medycznej, obecnie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1985 roku decyzją serca powrócił do seminarium duchownego.
W 1990 roku ukończył teologię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra na podstawie pracy zatytułowanej „Metoda Billingsa w świetle katolickich zasad moralnych”. Również w tym roku przyjął święcenia kapłańskie. W kolejnych latach pełnił posługę wikariusza oraz katechety w różnych parafiach, w tym w parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej (1990-1993) oraz w parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Prokocimiu Nowym (1993-1999).
Był także duszpasterzem akademickim studentów Collegium Medicum (1993-1999), prowadząc działalność duszpasterską w Parafii Arka Pana w Nowej Hucie (2001-2006) oraz w Papieskiej Akademii Teologicznej (2006-2013). W 1996 roku uzyskał licencjat kanoniczny z bioetyki, pisząc pracę na temat „Wybrane zagadnienia etyczne z genetyki medycznej”. Od 1998 roku, powiązany z Papieską Akademią Teologiczną (później Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II), piastował kolejno stanowiska: asystenta (1998-2003), adiunkta (2003-2014), profesora uczelni (2014-2023) oraz profesora zwyczajnego (od 2023 r.).
W trakcie swojej kariery akademickiej, Andrzej Muszala wykładał bioetykę oraz etykę, prowadząc różnorodne zajęcia, ćwiczenia oraz seminaria licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Spędził także rok szabatowy we Francji, w duchowej wspólnocie kontemplacyjnej (2000/2001). Pełnił funkcję dyrektora Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki, a od 2010 do 2020 roku był dyrektorem tegoż instytutu. W 2002 roku ukończył studia z zakresu Integracji Europejskiej, a rok później obronił doktorat w naukach teologicznych, specjalizując się w bioetyce na podstawie pracy dotyczącej polityki antynatalistycznej.
W 2008 roku przebywał na wyjeździe naukowym w Manchesterze, gdzie stawiał pierwsze kroki w międzynarodowym środowisku akademickim. W 2010 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy „Embrion ludzki w starożytnej refleksji teologicznej”. Był kierownikiem Katedry Bioetyki Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie (2012-2018), a od 2018 roku aktywnie uczestniczy w Katedrze Katolickiej Nauki Społecznej.
W 2014 roku nadano mu tytuł profesora uczelni w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Od 2016 do 2022 roku pełnił rolę kierownika Poradni Bioetycznej. W 2023 roku, obronił pracę habilitacyjną zatytułowaną „A z tej śmierci życie tryska. Śmierć jako najwyższy akt moralny”, co umożliwiło mu uzyskanie statusu profesora zwyczajnego. Andrzej Muszala kierował zespołem redakcyjnym Encyklopedii bioetyki, która doczekała się dwóch wydań (2005, 2009).
Wykładał gościnnie w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, wprowadzając studentów do zagadnień etyki i bioetyki, a od 2013 roku prowadzi wykłady poświęcone bioetyce początków życia w Studium Notre Dame de Vie w Francji. Andrzej Muszala dzielił się swoją wiedzą z kapłanami i duchownymi w Szkole dla Spowiedników Braci Kapucynów oraz różnorodnych seminariów.
Jest redaktorem prowadzącym dział „Etyka” w miesięczniku „Medycyna Praktyczna”, współtworzy Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie, a obecnie zasiada w jego zarządzie. Angażuje się również w działania Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie, pełniąc rolę doradcy w kwestiach etycznych oraz bioetycznych. Działa w roli wiceprzewodniczącego Rady Fundacji Hospicjum Dziecięcego im. Ks. J. Tischnera oraz jako członek Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych przy Konferencji Episkopatu Polski.
Andrzej Muszala aktywnie uczestniczy w pracach różnorodnych towarzystw naukowych oraz posiada szerokie zainteresowania badawcze w dziedzinie bioetyki, w tym początków życia, embriologii starożytnej oraz etyki lekarskiej. Zdobył szereg nagród, takich jak Medal Komisji Edukacji Narodowej (2017) oraz Złoty Medal za długoletnią służbę (2023). Na koniec, jako współzałożyciel wspólnoty „Pustelnia”, uczestniczy w głoszeniu konferencji teologicznych oraz duchowych na swoim kanale YouTube.
Publikacje
Andrzej Muszala, jako autor wielu znaczących prac, przyczynił się do rozwoju wiedzy w zakresie etyki, bioetyki oraz duchowości. Jego publikacje są różnorodne, obejmujące zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty życia człowieka. Poniżej przedstawiamy wybór jego najważniejszych dzieł:
- Wybrane zagadnienia etyczne z genetyki medycznej, Kraków, WN PAT 1998,
- Medycyna a globalizacja. Michela Schooyansa krytyka globalistycznej polityki antynatalistycznej, Kraków WN PAT 2003,
- Encyklopedia bioetyki, (redaktor), Radom, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne Polwen 2005, II wyd. uzupełnione 2009,
- Bioetyka w szkole. Podręcznik dla nauczycieli, wychowawców i katechetów, (współautor), Kraków, Wyd. Salwator 2007,
- Embrion ludzki w starożytnej refleksji teologicznej, Kraków, WAM 2009,
- Muszala A., Starowieyski M., Ślipko T., Aborcja. Filozoficzne, teologiczne, historyczne i prawne spojrzenie, Kraków, Wyd. Petrus 2010,
- A. Muszala A., J. Binnebesel, P. Krakowiak, M. Krobicki (red.), Dolentium Hominum. Duchowni i świeccy wobec ludzkiego cierpienia, Kraków, Wyd. OO. Bonifratrów 2011,
- Kim jest Bóg, którego dotykam, Kraków, WAM 2012,
- A. Muszala, T. Kraj, P. Zielonka (red.), Bioetyka pokolenia Karola Wojtyły – Jana Pawła II, Kraków, Wyd. Św. Stanisława BM 2013,
- Modlitwa w ciszy, Kraków, Wyd. Pustelnia.pl 2014,
- Ja i mój Stwórca. John Henry Newman, Kraków, Wyd. Pustelnia.pl 2015,
- B. Dufour, A. Muszala, Jak zacząć modlić się w ciszy, Kraków, Wyd. Fides 2015,
- Mazur D., Muszala A., Bioetyka w dialogu, Warszawa, Wyd. Magdalenium 2015,
- Wybieram wszystko. Teresa Martin, Kraków, Wyd. Pustelnia.pl 2015,
- Przewodnik po cierpieniu, Kraków, Wyd. Pustelnia.pl 2016,
- Niech zstąpi Duch Twój. Karol Wojtyła, Kraków, Wyd. Pustelnia.pl 2016,
- Radość Ewangelii. Jorge Bergoglio, Kraków, Wyd. Pustelnia.pl 2016,
- Modlitwa w czynie, Kraków, Wyd. Pustelnia.pl 2017,
- Chcę kontemplować Boga. O. Maria Eugeniusz, Kraków, Wyd. Pustelnia.pl 2018,
- Embriologia starożytna, Kraków, Wyd. Medycyna Praktyczna 2018,
- Muszala A., Woźniak R., Ojcowie naszej wiary, Kraków, Wydawnictwo WAM – Wyd. Pustelnia.pl 2019,
- Współczesny Samarytanin. Wprowadzenie do życia duchowego pracownika służby zdrowia, Kraków, Wyd. Medycyna Praktyczna – Wyd. Pustelnia.pl 2020,
- Dekalog wolnego człowieka, Kraków, Wydawnictwo Pustelnia.pl 2020,
- Jak modlił się Jezus, Kraków, Wyd. Pustelnia.pl 2022,
- A z tej śmierci życie tryska. Śmierć jako najwyższy akt moralny, Pelplin, Wyd. Bernardinum 2022,
- Navigator Dei. Św. Jan od Krzyża, Wydawnictwo Pustelnia.pl Kraków 2023,
- Symfonia duszy. Komentarz do Pieśni duchowej św. Jana od Krzyża, Kraków, Pustelnia.pl 2024,
- Śmierć bramą życia. O śmierci z nadzieją, Kraków, Pustelnia.pl 2024.
Przypisy
- a b c d Nota biograficzna na stronie Wydawnictwa Petrus. wydawnictwopetrus.pl. [dostęp 17.07.2015 r.]
- a b c CV na stronie UPJPII. bioetyka.krakow.pl. [dostęp 17.07.2015 r.]
- a b Ks. dr hab. Andrzej Muszala, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.07.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Mojżesz Samuel Stern | Stanisław Ryłko | Józef RokitaOceń: Andrzej Muszala