Emil Nalborczyk (urodzony 18 września 1932 roku w Andrychowie, zmarły 20 marca 2006 roku w Warszawie) był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie fizjologii roślin oraz profesorem zwyczajnym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 2002 roku uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, co podkreślało jego ogromny wkład w naukę i edukację.
Od roku 1980 był profesorem, a w latach 1984–1989 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Fizjologii, Genetyki i Hodowli Roślin Polskiej Akademii Nauk. Jego kariera naukowa związana była również z Instytutem Fizjologii Roślin PAN, a także z Radą Naukową Ogrodu Botanicznego – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Powsinie. W 2003 roku objął stanowisko wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk, co odzwierciedlało jego wpływ na rozwój nauki w Polsce.
Nalborczyk był również honorowym członkiem International Institute of Tropical Agriculture oraz członkiem korespondentem niemieckiego towarzystwa hodowli roślin Gesellschaft für Pflanzenbauwissenschaften. Ponadto, przynależał do European Amaranth Association i International Lupin Association. W latach 2000–2002 przewodniczył Polskiemu Komitetowi Narodowemu ds. Współpracy z Międzynarodowym Programem „Zmiany Globalne Geosfery i Biosfery”. Dodatkowo, sprowadził do Polski z Chile uprawne odmiany amarantusa, co miało znaczący wpływ na rozwój tej rośliny w kraju.
Profesor Emil Nalborczyk był promotorem 21 prac doktorskich oraz 110 prac magisterskich. Jego podopieczni, w tym obcokrajowcy z Brazylii, Niemiec i Syrii, osiągnęli znaczące sukcesy, a sześciu z jego doktorantów zdobyło tytuł profesora w takich krajach jak USA, Niemcy i Norwegia.
Pod jego patronatem, w październiku 1999 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się pierwsze warsztaty dla redaktorów anglojęzycznych czasopism naukowych, prowadzone przez prof. Elisabeth Heseltine z Europejskiego Stowarzyszenia Redaktorów Naukowych. Dzięki jego wsparciu, powstał poradnik dla redaktorów i autorów, zatytułowany „Scientific Communication – czyli jak pisać i prezentować prace naukowe”, zredagowany przez Walerię Młyniec i Sylwię Ufnalską.
Za swoje osiągnięcia w dziedzinie nauki, Emil Nalborczyk został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim (2003) Orderu Odrodzenia Polski, a w 2004 roku otrzymał rosyjski Order Honoru. Jego dorobek naukowy oraz wpływ na edukację pozostaną w pamięci wielu pokoleń studentów i naukowców.
Przypisy
- a b c Prof. dr hab. Emil Nalborczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.05.2021 r.]
- A. Grzywacz, Profesor Emil Nalborczyk (1932-2006), „Postępy Nauk Rolniczych” 3/2006, s. 7.
- A. Grzywacz, Emil Nalborczyk (1932-2006), „Nauka” 2/2006, s. 190.
- M.P. z 2003 r. nr 42, poz. 623
- Указ Президента Российской Федерации от 04.10.2004 года № 1263 «О награждении государственными наградами Российской Федерации граждан Республики Польша»
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Andrzej Górak | Andrzej Babuchowski | Jolanta Eleonora Kramarz | Stanisław Nowak (pedagog) | Stanisław Witkowski (filolog) | Artur FelixOceń: Emil Nalborczyk