Nadleśnictwo Andrychów to kluczowa jednostka w strukturze Lasów Państwowych, która działa pod auspicyjami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedziba nadleśnictwa znajduje się w malowniczym mieście Andrychów.
Obszar nadleśnictwa rozciąga się na terenach dwóch województw: śląskiego i małopolskiego, co sprawia, że jest ono ważnym punktem w zarządzaniu i ochronie krajowych zasobów leśnych.
Położenie
Nadleśnictwo znajduje się w obrębie trzech powiatów: wadowickiego, oświęcimskiego oraz bielskiego. Teren ten obejmuje 22 gminy, co czyni go obszernym regionem. W jego granicach leżą takie miejscowości jak: Andrychów, Wadowice, Oświęcim, Kalwaria, Zator, Brzeszcze oraz Kęty.
Region ten graniczy z innymi nadleśnictwami, w tym z Katowice, Chrzanów, Kobiór, Bielsko, Jeleśnia, Sucha, Krzeszowice oraz Myślenice.
Nadleśnictwo Andrychów leży w obrębie trzech makroregionów: Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego oraz Beskidów Zachodnich. Na jego terenie przepływają liczne rzeki, takie jak Wisła, Skawa, Soła oraz Wieprzówka, co wpływa na bogactwo lokalnej przyrody oraz ekosystemów.
Historia Nadleśnictwa
Przed rokiem 1945 lasy w regionie nadleśnictwa były własnością prywatną. Na terenie obecnego Obrębu Porąbka oraz blisko 3000 ha obrębu Andrychów znajdowały się tereny należące do byłych Dóbr Żywieckich, które były pod zarządem księcia Leona Habsburga. Pozostałe obszary należały do różnych właścicieli ziemskich, w tym również do dóbr klasztornych. Lasy Dóbr Żywieckich, które obecnie stanowią część Nadleśnictwa Andrychów, były zarządzane przez dwa różne zarządy: Zarząd Lasów Porąbka oraz Zarząd Lasów Międzybrodzie.
W wyniku zakończenia II wojny światowej, nastąpiła nacjonalizacja, która doprowadziła do utworzenia Nadleśnictw Andrychów, Kalwaria oraz Porąbka. W 1962 roku z Nadleśnictwa Kalwaria wydzielono Obręb Kalwaria, który dołączono do Nadleśnictwa Andrychów. Do 1973 roku nadleśnictwa Andrychów, Kalwaria i Porąbka współtworzyły Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych w Krakowie.
W 1973 roku, zgodnie z zarządzeniem nr 73 Dyrektora Naczelnego Zarządu Lasów Państwowych z dnia 18 grudnia 1972 roku, Nadleśnictwo Porąbka, funkcjonujące jako Obręb Porąbka, zostało włączone do Nadleśnictwa Andrychów. Nadal wówczas Nadleśnictwo Kalwaria w części zostało przypisane do nadleśnictw: Myślenice oraz Andrychów. Taka reorganizacja sprawiła, że Nadleśnictwo weszło w skład ówczesnego Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Katowicach.
Warunki geograficzno-przyrodnicze
Nadleśnictwo znajduje się w wyjątkowym regionie, nazywanym Karpacką Krainą Przyrodniczo-Leśną, która wchodzi w skład Dzielnicy Beskidu Śląskiego oraz Małego Pogórza Środkowobeskidzkiego. Równocześnie, część obszaru leży w Małopolskiej Krainie Przyrodniczo-Leśnej, zaliczającej się do Dzielnicy Wyżyny i Pogórza Śląskiego.
W obrębie Nadleśnictwa występują różnorodne siedliska leśne, które można podzielić według następującego kryterium:
- lasowe górskie – 62%,
- lasowe wyżynne – 21%,
- lasowe – 14%,
- ols i bór mieszany górski – 3%.
Wśród głównych gatunków drzewotwórczych dominują:
- buk – 30%,
- jodła – 25%,
- sosna i modrzew – 15%,
- świerk – 10%,
- inne gatunki, takie jak dąb, brzoza, olcha, grab, topola oraz osika.
Warto podkreślić, że całkowita powierzchnia lasów w Nadleśnictwie została uznana za wodochronną i glebochronną.
Leśnictwa
Powierzchnia całkowita Nadleśnictwa wynosi 11.924 hektarów, co łącznie tworzy trzy obręby: Andrychów, Kalwaria oraz Porąbka. Te obręby są dodatkowo podzielone na szereg leśnictw, w skład których wchodzą:
- leśnictwo Brody,
- leśnictwo Czaniec,
- leśnictwo Draboż,
- leśnictwo Inwałd,
- leśnictwo Łękawica,
- leśnictwo Międzybrodzie Bialskie,
- leśnictwo Nidek,
- leśnictwo Polanka Wielka,
- leśnictwo Roczyny,
- leśnictwo Roztoka,
- leśnictwo Rzyki,
- leśnictwo Targanice,
- leśnictwo Tłuczań,
- leśnictwo Zasolnica.
Ochrona przyrody
W obrębie Nadleśnictwa Andrychów wznosi się Park Krajobrazowy Beskidu Małego, który stanowi wyjątkowy przykład bogactwa przyrodniczego tego regionu.
Rezerwaty przyrody
Na terenie nadleśnictwa znajdują się cztery rezerwaty o charakterze leśnym, każdy z nich wyróżnia się unikalnymi cechami oraz cennymi ekosystemami:
- Rezerwat przyrody Madohora – zlokalizowany w leśnictwie Rzyki, jest fragmentem naturalnych zespołów leśnych oraz unikalnych wychodni skalnych na szczycie Łamanej Skały,
- Rezerwat przyrody Przeciszów – usytuowany w leśnictwie Polanka Wielka, stanowi imponujący zespół Tilio Carpinetum, to jest wielogatunkowy las lipowo-dębowo-grabowy o wieku od 40 do 140 lat,
- Rezerwat przyrody Żaki – położony w leśnictwie Polanka Wielka,
- Rezerwat Zasolnica – w leśnictwie Zasolnica, obejmujący drzewostan bukowy o wyjątkowej witalności oraz unikalne miejsce sukcesji jesiona i brzostu w Karpatach.
Dodatkowo, w granicach nadleśnictwa umiejscowionych jest 8 pomników przyrody, które także chronią wartościowe elementy przyrodnicze.
Obszary Natura 2000
Nadleśnictwo Andrychów jest również częścią sieci Natura 2000, gdzie wyróżnia się pięć kluczowych obszarów:
- Beskid Mały (PLH240023) – leśnictwo Czaniec,
- Cedron (PLH120060) – leśnictwo Czaniec,
- Dolina Dolnej Soły (PLB120004) – leśnictwo Polanka Wielka,
- Dolina Dolnej Skawy (PLB120005) – leśnictwo Tłuczań,
- Stawy w Brzeszczach (PLB120009) – leśnictwo Polanka Wielka.
Przypisy
- Lasy Państwowe. [dostęp 27.03.2012 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Elektrociepłownia Andrychów | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Andrychowie | MKS Andrychów | Zbór Kościoła Chrześcijan Dnia Sobotniego w Andrychowie | Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie | Zamek Andrychowski | Park Miejski w Andrychowie | Beskid AndrychówOceń: Nadleśnictwo Andrychów