Zamek Andrychowski


Zamek Andrychowski, znany również pod nazwą Pałac Bobrowskich, to niezwykle interesujący obiekt, który znajduje się w samym sercu Andrychowa. Ten historyczny dwór jest otoczony malowniczym parkiem, w którym można znaleźć urokliwy staw, tworzący piękne tło dla całego kompleksu.

Odwiedzając to miejsce, można nie tylko podziwiać architekturę samego zamku, ale również cieszyć się urokami przyrody, które oferuje otaczający go park.

Pochodzenie nazwy

Nazwa „Zamek” pojawia się w dokumentach już w 1761 roku. Ten termin jest ścisłe związany z obronnym charakterem obiektu, który mógł być pierwotnie zamkiem obronnym. Warto zauważyć, że takie budowle, znane jako dwory obronne, były szczególnie popularne w Polsce w XVI wieku.

Zamożna szlachta, zainspirowana średniowiecznymi trendami budowlanymi, wznosiła tego typu konstrukcje, które charakteryzowały się uproszczonym układem przestrzennym i ograniczonym programem budowy. W literaturze obiekt ten określa się także mianem „fortalitium”.

Stan obecny

Obiekt o charakterze klasycystycznym, parterowy, murowany dwór z podpiwniczeniem, charakteryzuje się niskimi dachami siodłowymi, które nadają mu specyficzny urok. Obecnie jego formę można określić mianem planu podkowy.

Dominującym elementem budynku jest środkowa część, która zdobiona jest eleganckim portykiem, wspartym na czterech kolumnach doryckich. Uwagę zwraca również trójkątny fronton, w którym umieszczono herby: Jastrzębiec, związane z rodziną Bobrowskich oraz Poraj, powiązane z Męcińskimi, z których to z pochodzenia była żona Stefana Bobrowskiego.

Od tyłu dwór wyróżnia się wyraźnym ryzalitem, a duże okna, zarówno półkolisto zamknięte jak i prostokątne, nadają mu lekkości. Najciekawszym punktem jest narożnikowa baszta zlokalizowana od strony południowego zachodu.

Całość otacza pozostałość po historycznym parku dworskim, który dawniej stanowił integralną część pierwotnego założenia. W bezpośrednim sąsiedztwie dworu znajduje się wolnostojący budynek powozowni, który obecnie został zaadoptowany na lokal gastronomiczny, co stanowi nowoczesny akcent w tej pięknej, historycznej scenerii.

Historia

W literaturze brakuje precyzyjnych informacji na temat daty powstania zamku. Istnieją jednak przesłanki, że w jego miejsce mogła wcześniej znajdować się drewniana rezydencja o charakterze obronnym.

Murowany dwór został zbudowany przez Mariana Przyłęckiego, który był właścicielem klucza wieprzowskiego. W pierwszej połowie XVII wieku przeniósł on swoją siedzibę z Wieprza. Budowla ta miała silnie obronny charakter, co podkreślały otaczające ją trzy stawy oraz fosa; zauważmy, że staw od strony rynku został zasypany w 1875 roku.

Dodatkowo, w sali przylegającej do wieżyczki odbył się jeden ze zjazdów Konfederacji Barskiej, co świadczy o historycznym znaczeniu tego miejsca.

W 1756 roku dwór przeszedł na własność rodziny Ankwiczów herbu Abdank. Następnie, w XIX wieku, hrabiowie Bobrowscy dokonali jego rozbudowy, dodając dwa skrzydła, co nadało budowli kształt przypominający podkowę. Główne wejście ulokowano od północy, ponieważ w tym miejscu wytyczono gościniec.


Oceń: Zamek Andrychowski

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:5