Stefan Jakubowski (1932–2020)


Stefan Jakubowski, urodzony w 1932 roku w Andrychowie, był osobą, której działalność miała znaczący wpływ na lokalną społeczność w Beskidzie Małym. Jego życie zakończyło się 23 stycznia 2020 roku w Wadowicach.

Był on działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK), a także inicjatorem budowy oraz opiekunem kaplicy górskiej na Groniu Jana Pawła II. Ta kaplica stanowi miejsce, które przyciąga wielu turystów oraz pielgrzymów, będąc wyrazem jego pasji do gór i duchowości.

Stefan Jakubowski był także wieloletnim radnym Rady Powiatu w Wadowicach, gdzie angażował się w różnorodne inicjatywy mające na celu rozwój regionu. Jego wkład w samorządność lokalną był ceniony przez mieszkańców.

Warto zaznaczyć, że jego życie naznaczone było też trudnymi doświadczeniami; był represjonowany w czasach stalinowskich, co miało wpływ na jego dalsze losy i działalność w późniejszych latach.

Życiorys

Urodziny Stefana Jakubowskiego miały miejsce w roku 1932. Był on synem żołnierza, który brał udział w walkach przed wybuchem drugiej wojny światowej. W latach pięćdziesiątych uczestniczył w manifestacji z okazji święta 3 Maja, będąc wtedy poborowym. Jego aktywność w tamtym czasie miała swoje konsekwencje, ponieważ został ukarany, co skutkowało ponad dwuletnią pracą w kopalni w Brzeszczach, a następnie w kopalniach „Stalin” w Sosnowcu i „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Górnych.

W latach dziewięćdziesiątych dołączył do Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników. Podczas swojej życia angażował się w działania mające na celu upamiętnienie Jana Pawła II, wielkiego miłośnika gór i turystyki pieszej. Wraz z zmarłą żoną Danutą, jeszcze w latach osiemdziesiątych, podjęli decyzję o upamiętnieniu miejsc górskich związanych z osobą Karola Wojtyły.

Pierwszym krokiem w tym kierunku była budowa krzyża Ludziom Gór, umiejscowionego na polanie na Groniu, gdzie gromadziły się grupy ludzi, aby wspólnie modlić się. Sytuacja ta zachęciła również księży do udziału w polowych mszach świętych. W miarę upływu czasu zaszła potrzeba, aby zbudować kaplicę, co uprościłoby organizację tych wydarzeń.

Początkowa koncepcja kaplicy, o wymiarach 5 na 13 metrów, miała głębokie znaczenie symboliczne, jako wotum za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu z 13 maja. Jednak z biegiem lat, jej pierwotny kształt ulegał zmianom, gdyż pan Stefan nieustannie wprowadzał nowe elementy do tej budowli. Powstał obok niej także drugi obiekt: zakrystia. W 1995 roku całość została oddana jako dar z okazji 75. urodzin Papieża.

Na ołtarzu, państwo Jakubowscy umieścili inskrypcję, która często przychodziła im na myśl podczas górskich wędrówek: „Jest nas troje: Bóg, góry i ja.” Z inicjatywy Stefana Jakubowskiego powstał również „Szlak białych serc”, prowadzący do schroniska PTTK na Leskowcu od strony Rzyk. W 1994 roku, urok miejsca został dodatkowo wzmocniony zmianą nazwy szczytu Magura na Grą Jana Pawła II.

Stefan był również aktywnym działaczem Rodzinnego Koła PTTK Szarotka, co pozwoliło mu na dalsze promowanie wartości związanych z górami. W 2006 roku zasłużył na tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego”, a rok później odebrał nagrodę „Amicus Hominum”.

Przypisy

  1. Nie żyje Stefan Jakubowski, radny i inicjator budowy kaplicy na Groniu Jana Pawła II [online], WadowiceOnlinePL [dostęp 28.02.2020 r.]
  2. Nie żyje Stefan Jakubowski, niestrudzony... [online], bielsko.gosc.pl [dostęp 28.02.2020 r.]
  3. KP), Nie żyje Stefan Jakubowski, inicjator budowy kaplicy na Groniu Jana Pawła II [online], www.wadowice24.pl [dostęp 28.02.2020 r.]
  4. Zmarł Stefan Jakubowski, twórca beskidzkiego „sanktuarium” na Groniu Jana Pawła II [online], dzieje.pl [dostęp 28.02.2020 r.]

Oceń: Stefan Jakubowski (1932–2020)

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:8