Maurycy Dattner, urodzony w 1850 roku w Andrychowie, był wybitnym przemysłowcem oraz przedsiębiorcą, który zyskał uznanie w swoim zawodzie. Jego działania miały istotny wpływ na rozwój przemysłu w regionie.
Życie Dattnera dobiegało końca 31 października 1912 roku w Krakowie, gdzie pozostawił po sobie trwały ślad w historii lokalnego biznesu.
Życiorys
Maurycy Dattner przyszedł na świat w 1850 roku w Andrychowie, w rodzinie żydowskiej. Jako przedsiębiorca był właścicielem gorzelni oraz browaru, które mieściły się w Brodach. W Krakowie rozwinął swoją działalność gospodarcza, stając się właścicielem kilku tartaków oraz współwłaścicielem firmy „Falter i Dattner tartaki parowe w Krakowie”. Współpraca z licznymi instytucjami finansowymi i przemysłowymi była kluczowym elementem jego kariery.
Od 1885 roku zasiadał w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa. Po śmierci Alberta Mendelsburga w 1907 roku, Dattner objął stanowisko prezydenta tej instytucji, które zajmował aż do końca swojego życia. Pod jego kierownictwem udało się w Krakowie powołać do życia Instytut Popierania Rękodzieł i Przemysłu oraz Izbę Rękodzielniczą.
Dattner był także zaangażowany w szereg funkcji publicznych; zasiadał w Radzie Banku Galicyjskiego dla Handlu i Przemysłu, pełnił rolę delegata w Państwowej Rady Kolejowej oraz w Państwowej Rady Przemysłowej w Wiedniu. Dodatkowo, był członkiem kuratorii Akademii Handlowej i wiceprezydentem kolei lokalnej Kraków–Kocmyrzów.
Jego wiedza i doświadczenie w dziedzinie handlu drewnem zaowocowały również rolą biegłego sądowego. Ponadto, Dattner był zwolennikiem budowy kanału łączącego Dunaj z Wisłą. Od 1905 roku, aż do swojej śmierci, sprawował także funkcję radnego Rady Miejskiej w Krakowie.
Odszedł z tego świata 31 października 1912 roku w Krakowie w wyniku karbunkułu, na tle cukrzycy. Jego pogrzeb miał miejsce 3 listopada 1912 roku w Krakowie. W życiu osobistym był żonaty i miał trójkę córek oraz dwóch synów.
Odznaczenia
Wśród licznych osiągnięć Maurycego Dattnera, jego odznaczenia stanowią istotny element jego dorobku. Poniżej przedstawiamy szczegółową listę wyróżnień, które zdobył podczas swojej kariery:
- Order Korony Żelaznej III klasy, przyznany w 1908 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Franciszka Józefa, uzyskany w 1898 roku.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k Maurycy Dattner. oshkzk.historyczny.uj.edu.pl. [dostęp 03.05.2022 r.]
- a b c d e f Krzysztof Broński: Udział Żydów w przemyśle i rzemiośle galicyjskim na przełomie XIX i XX wieku. W: Rola Żydów w rozwoju gospodarczym ziem polskich. Janusz Skodlarski, Andrzej Pieczewski (red.). Łódz: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2014 r.
- Hof- und Staatshandbuch der Österreichisch-Ungarischen Monarchie für das Jahr 1912. Wiedeń: 1912 r., s. 403.
- Hof- und Staatshandbuch der Österreichisch-Ungarischen Monarchie für das Jahr 1912. Wiedeń: 1912 r., s. 88.
- Hof- und Staatshandbuch der Österreichisch-Ungarischen Monarchie für das Jahr 1912. Wiedeń: 1912 r., s. 138.
- Zgon wybitnego przemysłowca. „Nowości Illustrowane”. Nr 45, s. 13, 09.11.1912 r.
- Bł. p. Maurycy Dattner. „Nowiny”. Nr 251, s. 4, 03.11.1912 r.
- Kronika. Osobiste. „Kurjer Lwowski”. Nr, s. 4, 01.11.1912 r.
- Wspomnienia pośmiertne. „Dziennik Rozporządzeń dla Stoł. Król. Miasta Krakowa”. Nr 12, s. 189, 01.11.1912 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Ignacy Dominik Fijałkowski | Kazimierz Marowski | Lidia Andruszkiewicz | Franciszek Maciej GluzińskiOceń: Maurycy Dattner